Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.132 (diskutimet) në versionin e fundit nga Resnjari.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Kultura greke klasike pati një ndikim të fuqishëm në [[Perandorinë Romake]], që mbajti një variant të saj në shumë pjesë të rajonit mesdhetar dhe Evropë të Mesme, arsyeja e së cilës Greqia Klasike konsiderohet si kultura themelore që mundësoi themelimin e qytetërimit perëndimor.
 
Nga shek. VI disa qytete kishin dalë si zotërues në politikën greke: AthinaiAthina, Sparta, Korinti dhe Thebesi. Secili prej tyre kishte vënë krahinat rrethuese dhe qytetet më të vogla nën kontrollin e tij, kurse AthinaiAthina dhe Korinti ishin bërë fuqi detare të mëdha dhe tregtare.
Shtimi i shpejtë i popullsisë në shek. VIII dhe VII kishte si pasojë emigrimin e shumë grekëve për të formuar koloni në Italinë jugore, Siçilinë dhe Azinë e vogël. Këto koloni greke nuk ishin nën kontrollin e qyteteve themelore, megjithatë shpesh mbanin lidhje tregtare dhe fetare me to.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve