Ndryshimi mes inspektimeve të "Muhamet Kyçyku"

Jump to navigation Jump to search
121 bytes removed ,  2 vjet më parë
→‎Jeta: Rregullova gabimet drejtshkrimore
(Rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Jeta: Rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Muhamet Kyçyku''' (1784-1844) është një ndër poetët bejtexhinj më të njohur dhe njëherit konsiderohet si pikëkalim nga vargu i vjetër në atë [[Rilindja Shqiptare|rilindas shqiptar]].
 
== Jeta ==
Kyçyku lindi në [[Konispoli|Konispol]] në 9 korrik të vitit [[1784]], po nuk dimë shumë për fëmininë e hershme të tij. Kemi njohuri të mëvonshme për studimet në [[Egjipt]], të cilat zgjatën 11 vjet ku edhe u njoh me një numër të madh bashkëkombasish që punonin dhe jeton atje. Me të kryer studimet teologjike u kthye në fshatin e lindjes dhe u vu në shërbim të fesë si imam.
 
Muhamet Kyçyku lindi në [[Konispoli|Konispol]] në 9 korrik të vitit [[1784]], po nuk dimë shumë për fëmininëfëmijërinë e hershmetijtijhershme. Kemi njohuri të mëvonshme për studimet në [[Egjipt]], të cilat zgjatën 11 vjet ku edhe u njoh me një numër të madh bashkëkombasishbashkëkombësish që punonin dhe jetonjetonin atje. Me të kryer studimet teologjike u kthye në fshatin e lindjes dhe u vu në shërbim të fesë si imam.
Studioi plotë njëmbëdhjetë vjet fenë islame në [[Kairo]], [[Egjipt]], dhe mëtej punoi në fshatin e tij të lindjes si imam.
 
Vepra kryesore e Kyçykut është "[[Erveheja, Muhamet Çami - Kyçyku|Erveheja]]", që është edhe hapi i parë voluminoz i bejtexhinjëvebejtexhinjve, por mendohet se "Jusufi dhe Zylihaja" është më e mbushur në pikepamjenpikëpamjen e përshkrimit të ngjarjes e sidomos pasqyrimi i pasioneve të ZylejhasëZylihasë është shumë i bukur.
 
Kyçyku u mor me përkthime dhe përmendet Mevludi i përkthyer nga [[arabishtja]] i shkrimtarit berber Al Busiri.
 
Kyçyku u mor me përkthime dhe përmendet Mevludi i përkthyer nga [[arabishtja]] i shkrimtarit berber Al Busiri.
== Qëndrime letrare ==
Në letërsi, Kyçyku zë vendin e merituar të pikënisësit dhe pikëkaluesit nga klasika bejtexhiane në poezinë e Rilindjes Kombëtare. Ai është gjithashtu i pari ndër [[shqiptarët]] të ketë shkruar poemë voluminoze. Sikur të gjithë bejtexhijtë, e që nga fillimi i këtij lloji letrar, shumë ide e tema merreshin nga librat fetar dhe nga themelet e moralit dhe virtytit fetar islam. Kur bisedojmë për moralin e gruas dhe burrit, duhet vënë në dukje se është i famshëm respekti bashkëshortor ilir dhe par shqiptar që në kohërat pagane kështuqë bejtexhinjt, e në këtë rast Muhamet Çami vetëm ngrinte lartë besnikërinë iliro shqiptare dhe natyrisht atë islame të relacioneve familjare.

Menyja e navigimit