Dallime mes rishikimeve të "Liceu"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  3 vjet më parë
v
 
== Historiku ==
Fjala ''Lice'' është një fjalë [[Gjuha latine|latine]] ''Lyceum'' si dhe e përvetësuar nga [[greqishtja e lashtë]] Λύκειον (''Lykeion''). Liceu historikisht e ka burimin në lashtësi, kur Perikliu e themeloi një institucion të tillë në zonën lindore të Athinës, në vendin ku më parë qe varrosur [[Apollo Likeu|Apollon Likeu]], nga i cili morri edhe emrin. Ky lice origjinal përmendet edhe si lokacion i [[Peripatetikët|shkollës peripatetike]] të [[Aristoteli|Aristotelit]], themeluar në vitin 335 p.e.s. dhe e cila jetoi përreth tetë shekuj. <ref>{{Citation |last= Osmani |first= Shefik |authorlink= Shefik Osmani |title= Fjalor i pedagogjisë|url= https://www.worldcat.org/title/fjalor-i-pedagogjise/oclc/17442147|accessdate= 6.04. prill 2017|year= 1983 |publisher= Shtëpia Botuese "8 Nëntori" |location=Tiranë |language= |isbn= |oclc= 17442147 |doi= |bibcode= |id= |page=384 |pages= |ref= }}</ref>
 
Sot, disa vende dhe shtete të botës, për shkollat e tyre moderne përdorin këta emra të lashtë të shkollës: për shembull, ''Lykeion'' dhe ''Lyceum'', e ku të dyja na japin fjalën "lyceum" në anglisht (vini re se në gjuhën latine "C" në ''lyceum'' gjithmonë është theksuar si një K, por jo si një C e butë).
 
Në Shqipëri liceu i parë ishte [[Liceu Kombëtar i Korçës]]. Ky në fakt ishte një shkollë e mesme e përgjithshme në qytetin e [[Korça|Korçës]], i cili e theksonte kulturën franceze dhe vlerat evropiane. Shkolla funksionoi plotësisht nga viti 1917 deri në vitin 1939. Shkolla vazhdoi aktivitetin e saj edhe pas Luftës së Dytë Botërore si Shkollë e Lartë "Raqi Qirinxhi".<ref>{{citation|last=Xoxi|first=Koli|year=1997|title=Liceu Kombëtar i Korçës (1917-1939)|publisher=Shtëpia Botuese "Lumo Skëndo"|language=|oclc=45500476}}</ref> Më vonë u hap edhe Liceu i Gjirokastrës (1923), sot [[Shkolla e Mesme “Asim Zeneli”]], si dhe Liceu i Shkodrës.
 
== Liceumet sipas shteteve ==
[[File:WTMP Team Waka Waka A-3.JPG|thumb|Liceu i Universitetit të Filipineve në Manila]]

Menyja e lëvizjeve