Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

Jump to navigation Jump to search
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 178.132.216.192) dhe riktheu rishikimin 1906661 nga 188.172.111.142
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 178.132.216.192) dhe riktheu rishikimin 1906661 nga 188.172.111.142)
== Shkaqet ==
# Armiqësia mes shteteve për te vendosur hegjemoninë e tyre ne kolonitë me te largëta
# Politika e egër qe ndiqnin shtetet ndaj njeri-tjetrit dhe gara e pa kufij e armatimeve dhe vrasja e princit austro hungarez nga nje serb
# Konfliktet mes shteteve për pabarazinë ekonomike dhe lindja e ndjenjës se nacionalizmit politik.
 

Menyja e lëvizjeve