Dallime mes rishikimeve të "Angjelina Araniti"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Kisha ortodokse serbe]] e ka shpallur Angjelinën shenjtore dhe kremton diten e saj më 12 gusht/30 korrik dhe 23/10 dhjetor. Shumë kisha të tjera në [[Serbia|Serbi]] mbajnë ikona ose emrin e saj. Manastiri në [[Prats-de-Mollo-la-Preste]], [[Franca|Francë]] mban një statujë të Angjelinës. Rrethanat se si është vendosur një statujë ortodokse në një manastirn katolik ende nuk dihen. Në [[Beogradi|Beograd]] një rrugë mban emrin ''majke Angeline'' ({{lang-sr|Мати Ангелина}}) {{coord|44.788308|20.519146|display=inline}}.
 
==Referencat==
<references/>
==Literatura==
; Artikuj gazete
; Dokumente dhe libra
* {{cite book|last=Elsie|first=Robert|title=A dictionary of Albanian religion, mythology and folk culture|url=http://books.google.com/books?id=aAtQZ0vjf5gC&printsec=frontcover&source=gbs_slider_thumb#v=onepage&q&f=false|year=2000|publisher=New York University Press|isbn=0-8147-2214-8|page=9}}
* Slobodan Mileusnić: Serbët e shenjtë (serbisht: Свети Срби/Sveti Srbi) , Novi Sad 2000 {{sr}}
 
==Lidhje të jashtme==
* {{commonscat|St. Angelina of Serbia|Shën Angjelina}}
* {{cite web | url = http://pravoslavlje.spc.rs/broj/1063/tekst/sremski-brankovici/print| title = Sremski Brankovici| accessdate= 2013-02-17 | author = Radovan Pilipović}}
 
==Referenca==
<references/>
 
[[Kategoria:Lindje - Shekulli XV]]

Menyja e lëvizjeve