Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

Jump to navigation Jump to search
1.269 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[File:Ninth Symphony original.png|thumb|Faqe nga dorëshkrimi i Simfonisë së 9 të Bethovenit]]
[[File:Beethoven.jpg|thumb|[[Ludwig van Beethoven]]]]
'''Himni i Evropës''' i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose [[Ode gëzimit|Ode Gëzimit]] (Titulli origjinal Gjermanisht: "An die Freude") është himni i [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] dhe [[BE|Bashkimit Evropian]], e ku që të dyja i referohen asaj si Himni i Evropës.<ref>{{cite web|url=https://www.coe.int/en/web/about-us/the-european-anthem|title=The European Anthem|publisher=coe.int}}</ref><br />
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të [[Friedrich Schiller]]it si dhe të simfonisë së 9-të të [[Ludwig van Beethoven|Bethovenit]] të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës.}</ref><ref>{{cite web|url=http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm|title=Europa – The EU at a glance – The European Anthem|accessdate=2010-08-29|publisher=europa.eu| archiveurl= https://web.archive.org/web/20100815100314/http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm| archivedate= 15 August 2010 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref> <br />
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
{|
* [[Himni i Kosovës]]
* [[Evropa (Himn)|Himni Kombëtar i Republikës së Kosovës]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://press.uchicago.edu/Misc/Chicago/078124.html Beethoven's Ninth: A Political History], Esteban Buch (Trans. Richard Miller), {{ISBN|0-226-07824-8}} (University of Chicago Press)
* [https://web.archive.org/web/20070630220248/http://www.delidn.ec.europa.eu/en/eu_guide/eu_guide_4.htm Delegation of the European Commission] (mp3 available there)
* [http://www.cvce.eu/obj/european_anthem-en-4b6e5671-a0fc-45fa-8368-f84e4817dc14.html European Anthem] CVCE website
* [https://web.archive.org/web/20130829151710/http://www.coe.int/aboutCoe/index.asp?page=symboles&l=en&sp=hymne2 The European Anthem and downloads] – Council of Europe website
* [http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm The European Anthem] – European Commission website
 
== Referenca ==
 
[[Kategoria:Himne kombëtare]]
[[Kategoria:Evropë]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve