Ndryshimi mes inspektimeve të "Vuthaj"

Jump to navigation Jump to search
310 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
}}
 
'''Vuthaj''' është një fshat (vendbanim) i komunës së [[Komuna e Plava|Plavës]] e Gucisë[[Gucia|Plavës e Gucisë]] dhe gjendet në republikën e [[Mali i Zi|Malit të Zi]] në [[Evropa|Europë]].
 
== Etimologjia e emrit ==
Populli i kësaj krahine të rrezikuar i përgjigjen thirrjes, duke organizuar kuvendin e parë në lidhje me këto ngjarje në Livadh të Kovacit, pranë një guri, i cili ruhet deri në ditët tona si monument i kësaj ngjarje të shënuar. Ne këtë kuvend popullor mori pjesë populli dhe partia, të kryesuar nga Ali Gucia.
 
[[Ali Pashë Gucia|'''Ali Gucia''']] njoftoj lajmin ogurzi(indirekt) me këto fjalë: "''Burra, ju baj me dije se baba mret na shiti në Stamboll te i huaji''".
 
Kurse njerëzit që ishin të tubuar me një zë iu përgjigjen : "''Sulltan Murati munet me shit tokat e tij se tonat pa dek na te tan jo''". Ndërsa rapsodi popullor këtë moment kritik, e përjetëson vargjet:
Por, të gjithë të pranishëm shprehin besimin e tyre se shqiptarët të mësuar me luftëra të pandërprera kundër pushtuesve të ndryshëm, të bashkuar me besa-besë, do të luftojnë e të mbrojnë trojet e tyre, nderin dhe burrërinë shqiptare.
 
Ndërkohë, sikurse thamë, më 10 qershor 1878 ishte themeluar [[Lidhja e Prizrenit|'''Lidhja Shqiptare e Prizrenit''']], e cila shënonte një nga fitoret më të mëdha të popullit shqiptar pas një robërimi shumëshekullore. Njëkohësisht ishte frymëzim, shpresë dhe besim se trojet shqiptare të rrezikuara tani do të mbroheshin nga kjo lidhje, nga i gjithë populli shqiptar. Me këtë shpresë dhe me këtë besim u kthy Ali Pashë Gucia në Guci prej Kuvendit të Prizrenit. Sapo arriti në Guci ai organizoi mbledhjen tek Kërshi i Kalasë në Kërshllahe.
 
Ndërkohë, Ali Gucia kishte marrë një letër nga knjaz Nikolla. Ai, sipas kujtesës popullore, në atë letër kishte shkruar:
 
"''Mue mreti i Stambollit mi ka dhanë Plavë e Guci. Un do ti marr, por due me i marrë pa gjak e kjo varet prej jush. Prandaj due me një fjalën tuej, si doni me m' pritë, si mik apo si armik ? Un jam gati për të dyja''".
 
Shkrime për këtë zonë të bekuar ka bërë edhe shkrimtari i mirënjohur shqiptar [[Gjergj Fishta|'''Gjergj Fishta''']], tek vepra e tij '''[[Lahuta e Malcís]]!'''<ref>{{Cite web|url=http://bibliotekashkoder.com/digital/doreshkrime/lahuta_e_malesise_01/|title=Lahuta e Malcis - at Gjergj Fishta}}</ref>
 
== Shiko edhe këtë ==
16

edits

Menyja e navigimit