Dallime mes rishikimeve të "Kremlini"

Jump to navigation Jump to search
64 bytes removed ,  2 vjet më parë
Skeda Kremlin_from_Bolshoy_kamenny_bridge.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Jcb
(rregullim i sintaksës)
(Skeda Kremlin_from_Bolshoy_kamenny_bridge.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Jcb)
[[File:Kremlin from Bolshoy kamenny bridge.jpg|thumb|Kremlini]]
'''Kremlini i Moskës''' është një fortesë historike që ndodhet në qendër të këtij qyteti, me pamje nga lumi [[Moskva]] në jug, nga katedralja [[Saint Basil]] në veri dhe nga [[Sheshi i Kuq]] në lindje dhe [[Kopshti Aleksandër]] ne perëndim. Është ndërtesa më e njohur e [[Rusia|Rusisë]], në të cilën përfshihen katër pallate mbretërore, katër katedrale dhe Muri Kremlin sëbashku me kullat Kremlin. Struktura e parë e Kremlinit është ndërtuar nga Ivan Kalita në 1320. Më 1475 Moska u shpall kryeqendër e shtetit rus. Për të treguar ambiciet e tij perandorake, Ivani rikonstruktoi Kremlinin. Këtë gjë ai e bëri përmes disa arkitektëve mjaft të talentuar italianë. Pas luftërave që pasuan, Kremlini pësoi dëme të mëdha, por jo të pariparueshme. Në ditët e sotme fortesa shërben si rezidenca e banimit e Presidentit të Rusisë.
 

Menyja e lëvizjeve