Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Heliosdibra (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Heliosdibra (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
Etiketa: Rollback
 
[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px|Fytyra e mbretit Gent në monedhën e lashtë ilire]]
'''SerjanGenti Domiose Genci''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. CelojaGenti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
 
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]

Menyja e navigimit