Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhemil bej Vlora"

Jump to navigation Jump to search
1.126 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
== Biografia ==
U lind në Vlorë, i biri i Xhaferr beut i [[Vlorajt|oxhakut të Vlorajve]] dhe Nejre hanëmit të Ali bej Toptanit, e motra e [[Esad pashë Toptani|Esad pashë Toptanit]].<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen|Kujtime 1885-1925]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|publisher=IDK|year=2003|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=604, 609|trans-title=Lebenserinnerungen|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref> Pas proçkave të rinisë së tij që kaluan pa u vënë re, më 1904 autoritetet osmane dërguan një batalion që ta arrestonin. Xhemili u lajmërua dhe me trimat e tij iku dhe u përpoq të organizohej kundër batalionit osman, por disa krerë të Vlorës dhe Kaninës e këshilluan të mos bënte marrëzira. Pasi mori anijen italiane të postës, zbriti në Shëngjin dhe shkoi nën mbrojtjen e dajës së tij, Esadit që asokohe ishte komandant i xhandarmërisë në Shkodër dhe nën mbrojtjen e tij ai kaloi 4-5 muaj në njërin nga çifligjet e [[Toptanajt|Toptanve]]. Më pas i hipi sërish anijes dhe u vendos në Korfuz, por një ditë iu dorëzua autoriteteve osmane, të cilat e urdhëruan të shkojë në Manisë të Azisë së Vogël.
 
Pas vrasjes së një turku, gjyqi e nxorri Xhemil beun të pafajshë, dhe e urdhëruan që të shkonte në Ajdin, ku mytesarif ishte Mehmet Ali pashë Delvina. Xhemili u fejua me të bijën e tij, Zejnepin, dhe pas dy vjet e gjysmë internimi u kthye në vendlindje, i pritur nga kushëriri i tij [[Eqrem bej Vlora|Eqrem beu]].<ref>{{Harvnb|Vlora|2003|pages=203-204}}.</ref>
 
== Referencat ==
{{reflist|2}}
<references />
 
{{Biografi-cung}}
3.800

edits

Menyja e navigimit