Dallime mes rishikimeve të "Albfilm"

Jump to navigation Jump to search
66 bytes removed ,  3 vjet më parë
Pak ndreqje drejtshkrimi dhe kthjellime
(përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
(Pak ndreqje drejtshkrimi dhe kthjellime)
[[Skeda:Kinostudio në Tiranë.jpg|parapamje|Kinostudio Shqipëria e Re]]
== Historia ==
'''Kinostudio Shqipëria“Shqipëria e ReRe”''' u themelua më 10 korrik të vitit [[1952]]. Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-rus [[filmi]] "[[Skënderbeu (film)|Skënderbeu]]". Ky është i pari realizim "kolosal" i prodhuar nga kjo [[kinostudio|studio]] [[kinematografia|kinematografike]]. Në vitin [[1957]] prodhohet filmi i parë i një [[regjisori]] shqiptar, [[Hysen Hakani]]. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve '70, periudhë që korenspondonkorrespondon uljenuljes e numrit të filmave të importuar. Në vitet '80 [[Kinostudio]] "Shqipëria e Re" prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet. Ndryshimi i sistemit politik dhe kriza ekonomike e viteve '90 sjell trasformimintransformimin e saj në "[[Albafilm]]" dhe në vitin [[1996]] edhe kjo e fundit mbyll egzistencënekzistencën e saj. "Shqipëria e Re" lë në trashëgim rreth 200 filma, kuptohet një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma për nga teknika në krahasim me [[Hollywood]]indobët, por në krahasimrealizuar me vendetmungesa përrethjokënaqshëmvogla teknike. PorMe ajogjithë kornizat ideologjike trashëgimdhe edhevetëcensurën, njëtrashëgimia sasie Kinostudios konsiderueshme“Shqipëria filmashe dhe [[aktori|aktorësh]], qëRe” kanë qenë dhe është pjesë e jetës kulturore tee shumë brezabrezave shqiptarësh.
 
== Filmat e njohur ==

Menyja e lëvizjeve