Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

26 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.135.75 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Rregullova gabime)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.135.75 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
Etiketa: Rollback
'''Viruset e Andit''' janë parazitë brendaqelizorë të pashërueshë të detyruar të cilët nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për [[Sinteza e proteinave|sintezën e proteinave]] dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve.
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).