Dallime mes rishikimeve të "Gazeli"

Jump to navigation Jump to search
1.392 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: Gazeli është një lloj këndimi i këngëve. Gazeli karakterizohet me zgjatjen e zanoreve jashtë normales së këndimit të këngëve tjera. ==Shiko dhe këtë== * [[Kënga Kur të pa...)
 
v
Gazeli është një lloj këndimi i këngëve. Gazeli karakterizohet me zgjatjen e zanoreve jashtë normales së këndimit të këngëve tjera.
 
Kënga '''Kur të pashë moj lulja e bardhë''' e kënduar nga Zenel Doli dhe Shkëlzen Jetishi është një këngë në të cilën është integruar një Gazel. Hyrja në gazel fillon me përzgjatjen dhe dridhjen e tingullit a, të gjitha zanoret e ndara zgjaten përtej mases të le përshtypjen se është këngë fetare mirëpo nuk është pasi që në to i këndohet hashiqare edhe dashurisë. Teksti i gazelit të integruar në këngë është si vijon:
==Shiko dhe këtë==
...
* [[Kënga Kur të pashë moj lulja e bardhë]]
 
:a...a....o...of...of-of...
:hej...eli..f-eli...f....elif
:o...o...oh... tu bona arshik me de...me..det of...of...o....f.of-of....o.....of
:K....o...f...of , shtri qafen o t´ransh n´r ko...om, o...of-of
:E...ehje...edhe ymri, o që shko..j e vaj...ti
:Se dynjaja... s´ka... , s´ka kuj mej met of...o...of, o...o...of, o...of, o...of
:Sa i ka met Hazre...et..., o...oh Sylejmanit jahe..ej..., of...o.of...of
 
:O.h..o...of, hej elif-elif se u maru...ush so..ll prej ashtit
:zotnis sate, be...e po t˝boj sa fort t´du, amon-amon, o...o...of,
:edhe ymri që´m shkoji em vajti qare su gjet kun për mu - hej-he....j
 
:O..jalla-e...Perenia-amo....amo....o...o fort i djegun jam për ty.... , ob-ob....of, ...of
:Ka ndërsell syriali...ut o...sht ali...a, shahi...mret...o, hej, he...j, o...of, o...of, o...of, o
 
:Hopa
....
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.studentet.info/modules/mydownloads/singlefile.php?cid=220&lid=3591 studentet.info] - aty pas mesit të këngës gjendet gazeli
 
{{muzi-cung}}

Menyja e lëvizjeve