Dallime mes rishikimeve të "Allahu"

Jump to navigation Jump to search
72 bytes added ,  2 vjet më parë
+
v
(+)
[[Skeda:Dcp7323-Edirne-Eski Camii Allah.jpg|parapamje|Kaligrafi e fjalës ''allāh'' në Eski Cami (xhami), [[Edrene]] (Adrianopojë)]]
'''Allahu''' ([[Gjuha arabe|ararabisht]].: الل, <small>transliterimi</small> ''Allāh'' <small>IPA:</small> [ɑɫˈɫɑː(h)]) është fjala arabe për [[Zoti|Zotin]][[fetë abrahamike]] dhe shënjon emrin''.'' Në fenë islame fjala shënjon Zotin, i cili konceptohet si unik dhe absolut duke qenë kështu ''de facto'' një emër i përveçëm, megjithëse ka shumë mundësi që të jetë zhvilluar nga një emër i përgjithshëm si pasojë e elipsës (''bashkimit'') së rrokjeve të nyjes ''al'' (arabisht ال ) dhe ''ilāh'' (arabisht إله = Zot, Perëndi) duke i dhënë kësaj trajtën e shquar, pra „''Zoti''“.
 
Sidomos në vendet perëndimore, fjala ''Allah'' konceptohet pothuaj vetëm si emërtim për Zotin në botëkuptimin e [[feja Islame|fesë islame]]. Por kjo fjalë përdoret edhe nga [[çifutët]] dhe [[Të krishterët arabë|të krishterët arabë]] në fetë e tyre për të përcaktuar Zotin dhe përdoret edhe në [[Bibla|Biblën]] në arabisht.

Menyja e lëvizjeve