Ndryshimi mes inspektimeve të "Amerika (kontinent)"

Jump to navigation Jump to search
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
=== Hidrografia ===
'''Lumenjtë''' e këtij kontinenti derdhen në tri pellgje :pellgun e Oqeanit të ngrirë të Veriut të Oqeanit Atlantik dhe Oqeanit Paqësor.....
 
Në Oqeani e Ngrië të Veriut derdhen lumenjtë Mekenzi dhe Nelson.Në pellgun e Oqeanit Atlantik derdhen lumenjtë Misisipi,Shën-Lorenci,[[Amazoni (lum)|Amazoni]],dhe La Plata ,ndërsa në pellgun e Oqeanit Paqësor lumenjtë Jukon, Kolumbia,dhe Kolorado.
Anonymous user

Menyja e navigimit