Dallime mes rishikimeve të "Lugthi"

Jump to navigation Jump to search
23 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Illu stomach.jpg|right|thumb|Lukthi]]
'''Lugthi''', '''lukthi''' ose '''stomaku''') është një zgjerim në formë qese i traktit digjestiv, që është vazhdim i [[Ezofagu|ezofagut]] lart dhe vazhdon në [[duoden]] poshtë. Këto shërbejnë dhe si pika fiksimi të tij. Bashkimi gastroezofageal ndodhet majtas [[Vertebra|vertebrës]] së 10-të torakale, afërsisht 2 cm poshtë [[Diafragma (organ)|diafragmës]], ndërsa bashkimi gastroduodenal bëhet në nivel të vertebrës lumbare, pak djathtas linjës mediane.
 
Madhësia dhe forma e lugthit ndryshojnë në varësi nga morfologjia e subjektit dhe shkalla e mbushjes. Në gjendje distensioni të moderuar lugthi është 25 cm i gjate, 10-12 cm i gjerë, dhe 8-9 cm i trashë. Kapaciteti i lugthit lëkundet midis 1-1.5 litra.
* [[Njeriu]]
 
[[Kategoria:Anatomi]]
[[Kategoria:Organe]]
[[Kategoria:Sistemi tretës]]

Menyja e lëvizjeve