Ndryshimi mes inspektimeve të "Enver Mariq"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Enver Mariq''' (lindur më 25 prill 1948) është një ish - [[Futbolli|futbollist]], portier dhe trajner futbolli boshnjak.
 
Ai e filloi karrierën me FK Velež (1967-76), ku ai kishte arritur një rekord prej 600 paraqitjeve për një periudhë nëntë-vjeçare. Ai pastaj vazhdoi të luate edhe për klubin gjerman [[FC Schalke 04]] (1976-78)<ref>{{Cito web|url=http://www.fussballdaten.de/spieler/maricenver|title=Enver Maric|language=Germande|publisher=fussballdaten.de|accessdate=July 16, 2013}}</ref> dhe ekipin kombëtar të futbollit ishjugosllav në [[1974 FIFA Kupa e Botës|vitin 1974 FIFA World Cup]]. Ai kishte luajtur 32 herë për ekipin e ish Jugosllavisë.
 
Ai u kthye përsëri në KF Velež 1987-90,por si trajner dhe pastaj edhe në Fortuna Düsseldorf 1993-1998 si dhe në Hertha BSC 2003-2010.

Menyja e navigimit