Dallime mes rishikimeve të "Euklidi"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 217.73.142.27 (diskutimet) në versionin e fundit nga Epìdosis.
(Rregullova gabume)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.142.27 (diskutimet) në versionin e fundit nga Epìdosis.)
Etiketa: Rollback
{{Leter Tabela Fund}}
[[File:Euklid.jpg|200px|right|Euklid]]
'''Euklidi''' ([[Greqishtja e lashtë|gr.]] ''Εὐκλείδης'' rreth [[365 p.e.s.|365]] – [[275 p.e.s.|275]] p.e.s.) i quajtur gjithashtu '''Euklidi i Aleksandrisë''' për ta dalluar nga Euklidi i Megarës, ishte një matematikan grek, shpesh i referuara si "Ati i Gjeometri". Ai ishte aktiv në Aleksandri gjatë sundimit të Ptolemeut I (323-283 pes). '''Elementët''' është një nga veprat më me ndikim në historinë e matematikës, duke shërbyer si libër mësimi kryesor për matematikën mësimdhënëse (sidomos gjeometri) nga koha e publikimit të tij deri në fund të shekullit 19-të ose në fillim të shekullit të 20-të. [1] [2] [3 ] Në '''Elementët''', Euklidi konkludoi parimet e atë që tani quhet gjeometri Euklidiane nga një grup i vogël i aksiomave. Euklidi gjithashtu shkroi vepra në perspektivë, seksioseksione konik, gjeometrinë sferike, teoria e numrit dhe ashpërsi..
 
==Jeta==

Menyja e lëvizjeve