Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha (komunikim)"

Jump to navigation Jump to search
316 bytes removed ,  1 vit më parë
ghggj
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.209.163) dhe riktheu rishikimin 1556201 nga 178.220.110.227)
(ghggj)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''Gjuha''' është mjeti kryesor i komunikimit të njërëzve dhe ka të bëjë më përdorimin e simboleve për t'u kumtuar mesazhe të tjerëve apo vetvehtes. Gjuha na lejon të shprehim ide që nuk kanë të bëjnë me të tashmen. Ne mund të bisedojmë për të shkuarën, për të ardhmen dhe për të tashmen.
 
 
Një nga pikat ku ne ndryshojmë prej kafshëve të ulta është aftësia jonë e zhvilluar për ta mësuar dhe për ta përdorur gjuhën me lehtësi.
 
'''[[Psikolinguistika]]''' është studimi psikologjik i mënyrës sesi i konvertojmë tingujt e gjuhës në simbole që kanë kuptim e që mund të përdoren për të komunikuar me të tjerët.
Psikolinguistët merren me proçeset kognitive që aktivizohen kur mësojmë dhe përdorim gjuhën.
 
== Struktura e gjuhës ==
Anonymous user

Menyja e navigimit