Ndryshimi mes inspektimeve të "Jarno Trulli"

Jump to navigation Jump to search
5 bytes added ,  1 vit më parë
v
====Renault (2002–2004)====
[[Skeda:Jarno Trulli 2004 Belgium.jpg|parapamje|220px|majtas|Trulli në [[Çmimi i madh i Belgjikës 2004|Çmimin e madh të Belgjikës 2004]].]]
Te Renault, Trulli kishte shok skuadre [[Jenson Button]], të cilin e mposhti shpesh në kualifikuese, por britaniku ishte më i shpejtë në gara. Pavarësisht përmirsimit të shpejtësisë nga Button, ishte Trulli ai që qëndroi në ekip edhe për [[Kampionati Botëror i Formula Një 2003|sezonin 2003]], duke pasur shok skuadre pilotin spanjoll të promovuar [[Fernando Alonso]].<ref>{{cite web|url=https://www.motorsport.com/f1/news/strong-partnership-for-trulli-and-alonso/113901/|title=Strong partnership for Trulli and Alonso|trans-title=Bashkpunim i fortë për Trullin dhe Alonson|publisher=Motorsport.com|language=en|date=22 janar 2003|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Renault pati një makinë të fortë në sezonin 2003, me të cilën Alonso arriti të fitonte në [[Çmimi i madh i Hungarisë 2003|Hungari]].<ref>{{cite web|url=http://www.abc.net.au/news/2003-08-25/alonso-makes-history-in-hungary/1469020|title=Alonso makes history in Hungary|trans-title=Alonso bën historinë në Hungari|publisher=ABC News|language=en|date=24 gusht 2003|accessdate=10 janar 2016}}</ref> Trulli nuk arriti të kapte rezultate të ngjashme, por arriti një podium në [[Çmimi i madh i Gjermanisë 2003|Gjermani]], i pari që nga koha e tij me Prost.<ref>{{cite web|title=2003 German Grand Prix|trans-title=Çmimi i madh i Gjermanisë 2003|url=http://www.formula1.com/results/season/2003/29/|work=Formula1.com|publisher=Formula1.com Limited|language=en|accessdate=26 dhjetor 2015|archiveurl=https://web.archive.org/web/20141226073003/http://www.formula1.com/results/season/2003/29/|archivedate=26 dhjetor 2014}}</ref>
 
Pavarësisht se Alonso u paraqit më mirë se ai në sezonin 2003, Trulli u përmirësua në [[Kampionati Botëror i Formula Një 2003|sezonin e rradhës]]. Ai ishte më i miri i dy pilotëve të Renault në pjesën e parë të sezonit, duke fituar më shumë pikë dhe podiume.<ref name="Trulli"/> Ai mori fitoren e parë në [[Çmimi i madh i Monakos 2004|Çmimin e madh të Monakos 2004]] pas një paraqitjeje mbreslënëse nga pol pozita.<ref>{{cite news|url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/27356|title=Trulli Takes Pole in Monaco|trans-title=Trulli merr pol pozitë në Monako|publisher=Autosport|language=en|date=22 maj 2004|accessdate=30 prill 2019}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.autosport.com/news/atlasf1-report.php/id/13348/|title=Trulli Savours 'Amazing' First GP Win|trans-title=Trulli shijon fitoren e parë "fantastike" në një Çmim të madh|publisher=Autosport|language=en|date=23 maj 2004|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Pasi kishte performuar mirë, italiani kishte dëshirë të ishte pjesë e ekipit edhe për sezonin 2005, por marrëdhënja e tij me shefin e ekipit Briatore ishte përkeqësuar. Një gabim i bërë në kthesën e fundit të [[Çmimi i madh i Francës 2004|Çmimit të madh të Francës 2004]] i lejoi brazilianit [[Rubens Barrichello]] me [[Scuderia Ferrari|Ferrari]] që të merrte podiumin,<ref>{{cite web|title=2004 French Grand Prix - Race Results|trans-title=Çmimi i madh i Francës 2004 - Rezultatet e garës|url=http://www.formula1.com/results/season/2004/723/|work=Formula1.com|publisher=Formula1.com Limited|language=en|accessdate=27 dhjetor 2015|archiveurl=https://web.archive.org/web/20141116053509/http://www.formula1.com/results/season/2004/723/|archivedate=16 nëntor 2014}}</ref> duke acaruar ekipin, duke bërë që ditët e tij në ekipin francez të ishin të numëruara.<ref name="Trulli">{{cite web|url=https://mobile.abc.net.au/news/2004-07-25/trulli-to-leave-renault/2015470?pfm=sm|title=Trulli to leave Renault|trans-title=Trulli do të largohet nga Renault|publisher=ABC News|language=en|date=25 korrik 2004|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Ai nuk mori asnjë pikë pas garës në Francë dhe nuk ishte i shpejtë në garat e mbetura. Ai më pas akuzoi ekipin se favorizonte Alonson, por arsyet se pse ai pësoi rënje në pjesën e dytë të sezonit 2004 nuk u identifikuan.<ref>{{cite web|url=https://www.sportskeeda.com/f1/fernando-alonsos-domination-over-his-team-mates|title=Fernando Alonso's domination over his team-mates|trans-title=Dominimi i Fernando Alonsos ndaj shokëve të tij të skuadrës|publisher=Sport Skeeda|language=en|date=15 tetor 2013|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Trulli u shkarkua tre gara para përfundimit të sezonit dhe u zëvëndësua nga kampioni i [[Kampionati Botëror i Formula Një 1997|sezonit 1997]], [[Jacques Villeneuve]], edhe pse deri në atë pikë ai kishte mbledhur më shumë pikë se Alonso.<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/sport/2004/sep/15/formulaone.formulaone20041|title=Trulli sacked by Renault|trans-title=Trulli shkarkohet nga Renault|publisher=The Guardian|language=en|date=15 shtator 2004|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Trulli kishte pranuar menjëherë të garonte me [[Toyota F1|Toyotën]], kjo falë largimit të tij të hershëm nga Renault, madje ai garoi me ekipin japonez në dy garat e fundit të sezonit, duke zëvëndësuar [[Ricardo Zonta|Ricardo Zontën]].<ref>{{cite web|url=https://www.grandprix.com/news/trulli-for-toyota-in-japan.html|title=Trulli for Toyota in Japan?|trans-title=Trulli për Toyotën në Japoni?|publisher=Grand Prix|language=en|date=25 shtator 2004|accessdate=30 prill 2019}}</ref>

Menyja e navigimit