Ndryshimi mes inspektimeve të "Jarno Trulli"

Jump to navigation Jump to search
8 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Trulli ishte gati për të garuar në [[Kampionati Botëror i Formula Një 2012|vitin 2012]], por u tërhoq para fillimit të sezonit. Në sezonin 2014–15 ai konkuroi në [[Sezoni 2014–15 i Formula E|sezonin përurues]] të [[FIA Kampionati i Formula E|FIA Kampionatit të Formula E]], duke garuar për [[Trulli GP]], një ekip i krijuar nga ai.<ref>{{cite web|last1=Errington|first1=Tom|title=Trulli takes first points for Trulli GP|trans-title=Trulli merr pikët e para për Trulli GP|url=http://www.thecheckeredflag.co.uk/2014/12/trulli-takes-first-points-trulli-gp/|website=thecheckeredflag|language=en|accessdate=19 korrik 2015|date=14 dhjetor 2014}}</ref>
 
== Jeta e hershme==
Trulli ka lindur në [[Pescara]], [[Abruzzo]], Itali. Prindërit e tij ishin dashamirës të motoçiklizmit dhe e pagëzuan djalin e tyre pas [[Jarno Saarinen]], kampioni [[Finlanda|finlandez]] në motoçiklizëm i cili u vra në [[Autodromo Nazionale Monza|Monza]] në vitin 1973.<ref name="Emri">{{cite web|url=http://www.museonicolis.com/en/trulli-jarno-italia/|title=Trulli Jarno – ITALY|trans-title=Trulli Jarno – Itali|publisher=Museonicolis.com|language=en|accessdate=1 maj 2019}}</ref> Emri i tij finlandez shkaktoi huti për herë të parë kur ai filloi garimet në [[Formula Një]].<ref name="Emri"/>
 

Menyja e navigimit