Ndryshimi mes inspektimeve të "Kurdistani"

Jump to navigation Jump to search
64 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 84.210.66.167 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xhei Vladi.
v (U kthyen ndryshimet e 84.210.66.167 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xhei Vladi.)
Etiketa: Rollback
'''Kurdistani''' është tërësi regjionale , pjesa perëndimore e së cilit i takon [[Turqi]]së. Shtrihet në jug të maleve të Tauruseve Juglindore dhe të kufirit me [[Sirinë]] dhe [[Iraku]]n. Ka një natyrë fiziko-gjeografike të ngjashme me të [[Armeni]]së. Pjesët e larta të maleve i përshkojnë rrjedhjet e lumenjve të sistemit të [[lumi]]t [[Tigër]]. Vendet më atraktiv dhe më të banuara pikërisht janë këto lugina të lumenjve, në të cilat kultivohen drithërat dhe duhani. Malet e larta, në të cilat mbizotërojnë kullotat alpine, kanë bazë të mirë ushqyese për zhvillimin e blegtorisë. Në to kryesisht kullosin tufa të mëdha të dhenve dhe të dhive.
[[Kurdët]] përbëjnë elementin kryesor të popullsisë së Kurdistanit.
 
Rajoni Mokryan përfshin dy qytetet e Piranshahrit dhe Bijar.
 
 
[[Kategoria:Turqi]]
118

edits

Menyja e navigimit