Dallime mes rishikimeve të "Parodia"

Jump to navigation Jump to search
14 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (robot Adding: bs:Parodija)
No edit summary
Në përdorimin e tanishme, '''parodia''' është një formë e [[satirë]]s që imiton vepra të tjerë veprat e [[arti]]t në porosieporosi për të përqeshur.
Mundët edhe të përdoret për të futur humorin e dhembshur te veprat në çështje. Parodia ekziston në të gjithë artarte media, përfshirëpërfshinë [[literaturë]]n, [[muzikë]]n, dhe [[filmi]]n. LëvizjaEdhe lëvizjet kulturore mundën edhe me paroduaparodohen. Si vepra janë edhe nganjëherë në gjuhën së folur të drejtohet për tek si '''spoofs''' ''(në [[Gjuha Anglezeangleze|gjuhën angleze]])'' '''teprimi''', '''[[imitimi]]''', '''shtremimi''' apo '''[[përqeshja]]''' ''(në [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]])''.
 
{{lit-cung}}
[[Category:Letërsi]]
[[Category:Argëtime]]
 
 
[[bs:Parodija]]
24.783

edits

Menyja e lëvizjeve