Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
29 bytes added ,  2 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 92.60.24.74 dhe 79.106.12.23) dhe riktheu rishikimin 1925177 nga 1l2l3k
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 92.60.24.74 dhe 79.106.12.23) dhe riktheu rishikimin 1925177 nga 1l2l3k)
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]
Mbreti ilir Gent vdiq në Itali afër qytetit [[Iguvia]].
Ai ishte martuar me teuten[[Etuta]] ose [[Etleua]] bijen e dardanasit [[Monunios]]<ref>The Illyrians by J. J. Wilkes,1992,ISBN 0-631-19807-5,,page 85"... Longarus, Bato and Monunius, whose daughter Etuta was married to the Illyrian king Gentius, are all Illyrian </ref>Në Muzeun Kombëtar Historik në [[Tiranë]] ekziston një foto e rrënojave të varrit të tij.
[[Skeda:MausuleumiimbretitGent.jpg|thumb|Mauzoleumi ku u varros Mbreti Gent]]
 

Menyja e navigimit