Ndryshimi mes inspektimeve të "Heinrich Himmler"

Jump to navigation Jump to search
703 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Infobox personofficeholder
| emri name = Heinrich Himmler
| fotoimage = Bundesarchiv =Bild 183-S72707, Heinrich Himmler.jpg
| alt =
[[Skeda:Himler.jpg|parapamje|qendër]]
| datëlindjacaption = 7 tetor= 1900
| vendlindjaoffice = [[Mynihu|Mynih]], = [[Gjermania|GjermaniReichsführer-SS]]
| dataterm_start e vdekjes = 236 majjanar 19451929
| term_end = 29 prill 1945
| vendvdekja = [[Lynenburgu|Lynenburg]], [[Gjermania|Gjermani]]
| kombësiapredecessor = [[Erhard = gjermanHeiden]]
| partia successor = [[PartiaKarl NazisteHanke]]
| profesioni = [[Reichsführer-SS]]<br>Shef i Policisë Gjermane<br>Drejtor i zyrës kryesore të sigurisë së Rajhut<br>Ministër i Brendshëm i Rajhut
| office1 = Shef i Policisë Gjermane
| vitet aktiv = 1917–1918 (Ushtri)<br>1925–1945 (SS)
| term_start1 = 17 qershor 1936
| partia = [[Partia Naziste]]
| bashkëshortjaterm_end1 = [[Margarete29 Boden]]prill 1945
| successor1 = Karl Hanke
| fëmijë = {{hlist|[[Gudrun Burwitz|Gudrun]]|Helge|Nanette}}
| office4 = Drejtor i [[RSHA|Zyrës Kryesore së Sigurisë së Rajhut]]
}}
| minister4 = [[Wilhelm Frick]]
| term_start4 = 4 qershor 1942
| term_end4 = 30 janar 1943
| predecessor4 = Reinhard Heydrich
| successor4 = [[Ernst Kaltenbrunner]]
| office5 = Ministër i Brendshëm i Gjermanisë
| chancellor5 = [[Adolf Hitler]]
| term_start5 = 24 gusht 1943
| term_end5 = 29 prill 1945
| predecessor5 = Wilhelm Frick
| successor5 = [[Wilhelm Stuckart]]
| birth_name = Heinrich Luitpold Himmler
| birth_date = {{Birth date|1900|10|07|df=y}}{{sfn|Manvell|Fraenkel|2007|p=13}}
| vendvdekja birth_place = [[LynenburguMynihu|LynenburgMynih]], [[Gjermania|Gjermani]]
| death_date = {{Death date and age|df=yes|1945|5|23|1900|10|7}}
| death_place = [[Lyneburgu|Lyneburg]], [[Gjermania|Gjermani]]
| party = [[Partia Naziste]]
| spouse = [[Margarete Himmler|Margarete Boden]]|July 1928|}}
'''Heinrich Luitpold Himmler''' (7 tetor 1900 - 23 maj 1945) ishte ''[[Reichsführer]]'' i ''[[SS|Schutzstaffel]]'' (skuadroni i mbrojtjes; SS), dhe një anëtar drejtues i [[Partia Naziste|Partisë Naziste]] (NSDAP) të [[Gjermania|Gjermanisë]]. Himmler ishte një nga njerëzit më të fuqishëm në Gjermaninë naziste dhe midis atyre me përgjegjësi direkte për [[Holokausti|Holokaustin]].
 

Menyja e navigimit