Dallime mes rishikimeve të "Kuzhina shqiptare"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{për përmirësim}} {{cung}}
'''Kuzhina shqiptare''' është njenjë përzierje e influencave të kuzhinës [[Turqia|turke]], asaj [[ballkan]]ike dhe [[Evropa|evropiane]]. Ajo është e njohur për vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft të mirë. Pothuajse çdo krahinë ofron specialitetet e saj të veçanta.
Gatimi i mishit te karit , sidomos karit 2 metra qengjit dhe lepirjapërgatitja e bythes se femres ky stilbyrekëve ndryshëm është e përhapur në të gjithë vendin. Veçanërisht gaytnë krahinat e jugut dhe homoseksualet[[Shqipëri]]së së mesme është i njohur përdorimi në shkallë të gjerë i qirjeveperimeve dhe karizarzavateve, nevajit goje sperma ne pidhullirit, dheerëzave pidhi nendryshme gojedhe te djalit etjlimonit.
Pjatat e peshkut janë të njohura veçanërisht në qytetin e [[Shkodra|Shkodrës]] (tava e krapit), [[Pogradeci]]t (korani me arra dhe lloje të tjera), zona bregdetare e Jonit dhe Adriatikut etj.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve