Ndryshimi mes inspektimeve të "Toka"

Jump to navigation Jump to search
170 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi 6 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1962866 nga Βατο)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Forma elipsoide e tokës është marr nga dy polet e saj Veriu dhe Jugu sepse forca e gravitetit që e kishte zbuluar shkencëtari anglez [[Isaac Newton]] ushtrohen në të dy polet pra forca gravitacionale e veriut kundërvepron me forcën e gravitetit të jugut ose anasjelltas për këtë arsye toka nuk ka formë plotesisht rrethore por elipsoide. Madhësia e tokës është rreth 510.000.000 km². 370 milion km² (71%) prej tyre janë të mbuluara me ujë kurse 150 milion km² (29%) janë të mbuluara me tokë. Rrethi i ekuatorit të tokës është pak më i madh se 40.000 km. Rrezja ekuatoriale është 6.378 km kurse ajo polare 6.357 km.
 
Forma më e saktë e Tokës është apioide (në formë dardhe), me ndihmën e satelitëve artificialë dhe të atyre gjeodetë është konstatuar se shtypshmëria në pole nuk është e njëjtë. Është konstatuar se gjysmëboshtet polarë nuk e kanë gjatësinë të njëjtë. Sipas këtyre të dhënave, forma e vërtetë e Tokës i ngjanë dardhës (apioide) ose formës së zemrës (kardioide). Hey I thash hajde po vjen nalt te vjen day you got to be one who loved you I dream to see you I kom qel I thash day you got me a te vjen day I got uje I got to be able I
 
=== Lëvizjet e Tokës dhe rrjedhojat e tyre ===
Anonymous user

Menyja e navigimit