Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

Jump to navigation Jump to search
281 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''Nursultan''' (ose '''Nur-Sultan''', [[Gjuha kazake|kazakisht]] ''Нұр-Сұлтан/Нур-Султан'') është kryeqyteti i [[Kazakistani|Kazakistanit]]. Prej vitit 1998 deri 2019 emri i qytetit isht '''Astana''' (shqip ''kryeqytet''). Më 20 mars 2019 qyteti mori emrin Nursultan për nder të presidentit të vjetër të Kazakistanit Nursultan Nazarbayev. Është qyteti më i madh në Kazakistan, popullsia është 1.078.362 banorë (2019) dhe ka një sipërfaqe prej 710 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Nursultanit është Baqyt Sultanow.
 
== Emri ==
Fjala ''Astana'' në gjuhen kazake do të thotë [[kryeqyteti|kryeqytet]]. Në [[gjuha kazake|gjuhën kazake]] dhe në [[gjuha ruse|gjuhën ruse]] lexohet As-ta-'''na''', në gjuha të tjera lexohet As-'''ta'''-na. Astana po ashtu thuhet dhe "[[Manhattan]]i në step".
 
==Si kryeqyteti i ri i Kazakistanit==

Menyja e navigimit