Ndryshimi mes inspektimeve të "Shahu"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.209.1 (diskutimet) në versionin e fundit nga 94rain.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.1 (diskutimet) në versionin e fundit nga 94rain.)
 
== Shahu, strategjia luftarake ==
Megjithëse origjina e vërtetë e lojës së shahut është akoma e panjohur dhe misterioze, është mjaftë e sigurtë që erdhi nga lindja, dhe perëndimi është magjepsur dhe mund te themi se kAAaka rënë në dashuri me të. Ne gjithashtu dimë se në fillimet e saj loja e shahut ishte pjesë e strategjisë së luftës dhe si pasojë u zbatua tek Ksatrijat (kastë luftëtarësh).
 
Kuadratet e zeza dhe të bardha simbolizonin errësirën dhe dritën, luftën midis Titanëve dhe Perëndive ose Ashura-ve dhe Deva-ve.

Menyja e navigimit