Dallime mes rishikimeve të "Çamëria"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  2 vjet më parë
Kjo hartë vektor duhet të pranohet edhe në faqet e gjuhëve tjera në wikipedia.
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 77.242.21.74) dhe riktheu rishikimin 1920188 nga Tytuu)
(Kjo hartë vektor duhet të pranohet edhe në faqet e gjuhëve tjera në wikipedia.)
[[Skeda:Hart e ÇamërisMap_of_Chameria.jpgsvg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' është një krahinë në [[Epiri|Epir]]. Ky emërtim është i lidhur me çamët, popullsia autoktone dhe që përbënte shumicën e popullsisë së Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në [[Gjiri i Prevezës|Gjirin e Prevezës]]. Në periudhën moderne, Çamëria i referohet shpesh të gjithë zonës etnike shqiptare në Greqi, konkretisht rajonit të [[Epiri (rajoni administrativ)|Epirit]] dhe një pjese të [[Maqedonia Perëndimore|Maqedonisë Perëndimore]].
 

Menyja e lëvizjeve