Jump to content

San Francisko: Dallime mes rishikimesh

19 bytes added ,  4 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Rreshti 23:
|Themelimi = [[30 qershor]] [[1776]]
|Vendasit =
|Sipërfaqja = 600,6121.4
|Zona Kohore = [[UTC-8]]
|Ora Verore = [[UTC-7]]
Rreshti 31:
 
<!-- Demografia-->
|Popullsia = <small>(20132017)</small> 825.111884'363
|Dendësia = 6.8007'300
 
Rreshti 46:
}}
 
'''San FranciscoFrançisko''' ''(shqipang. '''San FrançiskoFrancisco''')'' është një qytet dhe rajon metropolitan në [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtetinshtetin Federalfederal]] [[Kalifornia|Kalifornisë]] të [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]].
Me një popullsi prej 805.235884'363 banorë, San Françisko është qyteti i katërt më i populluar i Kalifornisë. Ai konsiderohet si "vendi më evropian" i të gjithë qyteteve të Amerikës Veriore.
 
== Historia ==
Të dhënat më të hershme arkeologjike të banimit të territorit të qytetit të San Françiskos datojnë në vitet 3000 P.KE.S. Grupi Jelamu (ang. Yelamu) i fisit Ohlone banonte në disa fshatra kur një ekspeditë spanjolle e udhëhequr nga Don Gaspar De Portola arriti më 2 nëntor 1769. Shtatë vjet më vonë më 28 mars 1776 spanjollët krijuan Fortesën e San Françiskos (Presidio of San Francisco).
Më vonë në të njëjtin vit, misionari françeskan Francisco Palóu themeloi Misionin San Francisko de Asís (Misioni Dolores). Grupi Yelamu i fisit Ohlone, i cili kishte pasur disa fshatra në këtë zonë, ishin ndër më të skllavëruar në misionin dhe do të konvertohej në besimin katolik.