Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

Jump to navigation Jump to search
Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
[[Skeda:Kabineti-Rama.jpg|parapamje|300px|djathtas|Kabineti i qeverisë Rama në një fotografi zyrtare me Presidentin [[Bujar Nishani]]n (2013)]]
'''Qeveria Rama-Meta''' erdhi në detyrë pas fitores së koalicionit PS-LSI në zgjedhjet e 23 qershorit 2013. Përfundimi i detyrës parashikohet në vitin 2017 kur do të zhvillohen edhe zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Përpara saj në detyrë ishte qeveria Berisha-Meta, e cila qeverisi për katër vitet e mëparshme.
Detyra kryesore në formimin e qeverisë ishte në duart e Edi Ramës, kryetari i partisë që në koalicion kishte më shumë vota, i cili është edhe kryeministër.<ref name="km">[{{Cite web |url=http://www.kryeministria.al/ |title=Kryeministria.al, Qeveria Shqiptare] |accessdate=17 shtator 2014 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20150318142426/http://kryeministria.al/ |archivedate=18 mars 2015 |url-status=dead }}</ref> [[Ilir Meta]] mban postim e kryetarit të parlamentit.
 
== Përbërja e qeverisë ==

Menyja e navigimit