Dallime mes rishikimeve të "Tempulli i Ri Vishwanath"

Jump to navigation Jump to search
Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0
v ((GR) File renamed: File:Temple Varanasi.jpgFile:New Vishwanath Temple at BHU 2007.jpg File renaming criterion #2: To change from a meaningless or ambiguous name to a name that describes what the i...)
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
}}
'''Tempulli i Ri Vishwanatha''' (në [[gjuha hindi|gjuhën hindi]]: श्री विश्वनाथ मंदिर), '''Mandiri i Ri Vishwanatha''' ose dhe ''Mandiri i Ri Birla'' është një nga tempujt më të famshëm dhe tërheqjet më të mëdha turistike në qytetin e shenjtë të Varanasit. I themeluar nga Raja Birla i Familjes Birla, një nga familjet më të mëdha industrialiste në Indi, u ndërtua si një kopje e [[Tempulli Kashi Vishvanatha|Tempullit të vjetër Kashi Vishvanatha]]. Tempulli është projektuar nga Madan Mohan Malaviya (themeluesi i Banaras Hindu University – BHU), si pjesë e kampusit të BHU-së dhe përfaqëson ripërtëritjen kombëtare të [[India|Indisë]]. Tempulli është i hapur për të gjitha kastat dhe besimet. Në kampusin e tij ndodhen nëntë tempuj, ku përfshihen Vishwanathji (Shiva lingami), Natarajji, Mata Parvatiji, Ganesji, Mata Saraswatiji, Panchmukhi Mahadevi, Hanumanji dhe Nandiji.
Tempulli gjendet në kampusin e Benaras Hindu University dhe i është kushtuar adhurimit të perëndisë hindu [[Shiva]] dhe në të ndodhen idhujt e Shivës dhe Lakshmi Narayanjit. Mandiri i Ri Shri Vishwanatha ka kullën tempullore ([[shikhara]]) më të lartë në botë.<ref name="Brief description">{{cite news|title=Brief description|publisher=Benaras Hindu University website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.bhu.ac.in/VT/}}</ref><ref name="The temples">{{cite news|title=The temples|publisher=Benaras Hindu University website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.bhu.ac.in/Centre/temples.htm}}</ref><ref name="Vishwanath Temple">{{cite news|title=Vishwanath Temple|publisher=Wikinapia|accessdate=7 mars 2015|url=http://wikimapia.org/142627/Vishwanath-Temple-BHU}}</ref><ref name="New Vishwanath Temple">{{cito web|title=New Vishwanath Temple|publisher=Varanasi city website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.varanasicity.com/temples/new-vishwanath-temple.html}}</ref><ref name="Birla Temple">{{cite web|title=Birla Temple|publisher=varanasi.org.in|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.varanasi.org.in/birla-temple}}</ref><ref name="History">{{cite news|title=History|publisher=Eastern Uttar Pradesh Tourism website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.easternuptourism.com/New-Vishwanath-Temple.jsp|archive-url=https://web.archive.org/web/20150402191101/http://www.easternuptourism.com/New-Vishwanath-Temple.jsp|archive-date=2 prill 2015|url-status=dead}}</ref>
 
==Historia==

Menyja e lëvizjeve