Ndryshimi mes inspektimeve të "Universiteti Princeton"

Jump to navigation Jump to search
Shpëtim i burimeve 2 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0
v (removed Category:Universitete using HotCat)
(Shpëtim i burimeve 2 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
|established = 1746
|staff = 2,275
|students = 8,088<ref>{{Citation | year = 2014 | url = http://registrar.princeton.edu/university_enrollment_sta/common_cds2014.pdf | publisher = Princeton University | title = Enrollment statistics | contribution = Common Data Set | accessdate = April 5, 2015 | archiveurl = https://web.archive.org/web/20160310212829/https://registrar.princeton.edu/university_enrollment_sta/common_cds2014.pdf | archivedate = 10 mars 2016 | url-status = dead }}</ref>
|type = Universitet privat
|campus = [[Princeton]], [[New Jersey]], [[ShBA]]
[[Image:Firestone Library, Princeton University, Princeton NJ.jpg|thumb|left|250px]]
 
Universiteti i Princeton ([[Anglisht|en]]: ''Princeton University'') është një nga [[shkolla]]t e larta më elitare<ref>[{{Cite web |url=http://www.dailyprincetonian.com/2010/08/16/26201/ |title=''The Daily Princetonian'', August 16, 2010.] {{wayback|urlaccessdate=9 mars 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20141230000340/http://www.dailyprincetonian.com/2010/08/16/26201/ |datearchivedate=2014123000034030 dhjetor 2014 |url-status=dead }}</ref> në [[ShBA]] dhe bën pjesë në [[Ivy League]], që grupon tetë universitetet më prestigjioze dhe të vjetra në ShBA-ve. Princeton ndodhet në zemër të [[New Jersey]]-it dhe është afër 100 km larg [[New York]]-ut.
 
Pranimi në Princeton është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 5000 studentë në Bachelor dhe 2500 në Master.

Menyja e navigimit