Dallime mes rishikimeve të "Mikrovalët"

Jump to navigation Jump to search
34 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Spektri elektromagnetik-skema}}
Mikrovalë ([[anglisht|angl.]] ''„microwaves“'') janë brezi i valëve me gjatësi decimetri, centimetri dhe milimetri. Me Mikrovalë kuptohen [[Valët elektromagnetike|valë elektromagnetike]] gjatësia e të cilave gjendet brenda 1 m dhe 1 mm që i përgjegjet një brezi të frekuencës prej 300  [[Hz|MHz]] deri 300 GHz.
 

Menyja e lëvizjeve