Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Kroacisë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
{{KUFKRO}}
'''[[Kroacia]]''' ndodhet në pjesën jugore të [[Evropë]]s, me dalje në [[Deti Adriatik|detin Adriatik]], në mes të Sllovenisë dhe Bosnjës. Sipërfaqja e përgjithshme e Kroacisë është 56,542 km<sup>2</sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 45 10 '''V''', 15 30 '''L''' dhe 56,414 km <sup>2</sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 128 km <sup>2</sup> ujë.
 
Vija bregdetare e Kroacisë është 5,835 km e gjatë nga e cila 1,777 km janë bregdet i brendisë së vendit dhe 4,058 km bregdet i ishujve në Adriatik. Vija e kufirit tokësorë është 2,197 km e gjatë dhe e ndanë atë nga [[Sllovenia]] (670 km), [[Hungaria]] (329 km), [[Serbia dhe Mali i Zi]] (veri 241km), [[Bosnja dhe Hercegovina]] (932 km) dhe në jug nga pjesa tjetër e [[Serbia dhe Mali i Zi|Serbisë dhe Malit Zi]]