Dallime mes rishikimeve të "Rasteri"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes added ,  14 vjet më parë
v
Robot-assisted disambiguation: Fotografi
v (Robot-assisted disambiguation: Fotografi)
'''Rasteri''' është mjet optik i cili origjinalin me shumë tone e kthen në fotografi me një ton, duke e ndarë në pjesëza të imta dhe të panumërta në sipërfaqe të ndryshme. Përbëhet nga pllaka e xhamit me një tejdukshmëri të madhe , me vija horizontale dhe vërtikale , të cilat prehe në këndin 90 shkallë, duke formuar kështu rrjetzën rasterike me katrorëz të vegjël të tejdukshëm. Përdoret për reprodukimin e [[fotografifotografia|fotografive]]ve me shumë tone në [[tiposhtyp]] (autotipi) dhe te [[shtypi ofset]]. Dentësia e rasterit matet me numrin e vijave në një centimetër gjatësi (në Angli dhe SHBA me inç).
 
 
12.976

edits

Menyja e lëvizjeve