Ndryshimi mes inspektimeve të "Tom Kola"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  1 vit më parë
v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
'''Tom Kola''' ishte veprimtar i Luftës Antifashiste, Hero i Popullit. U vra gjatë luftimeve me forcat pushtuese në Domje të Shkodrës më [[19 prill]] të vitit [[1943]]. Tom Kola u plagos ne kryengritjen e pare anti fashiste ne shkoder prane dugajve te reja . I plagosur me urdher nga te shtabit dergohet ne shtepine e Fasli Rrusto Alijaj ne Myselim Shkoder ku qendron 2 jave . Forcat fashiste dhe balliste e rrethojne kete shtepi disa here por nuk arrijne te arrestojn Tom Kolen . 2 jave me vone ai largohet drejt fshatit Domen me 19 prill 1943 ku kishte disa te aferm dhe ne nje prite vritet nga forcat fashiste dhe balliste .
 
==ReferencaReferime==
{{reflist}}
 

Menyja e navigimit