Ndryshimi mes inspektimeve të "Truri i vogël"

Jump to navigation Jump to search
1.007 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Informacion: rregullim sintakse)
 
[[File:Cerebellum animation small.gif|thumb|300x300px|Truri i vogël (me ngjyrë të kuqe)]]
'''Truri i vogël''' - Cerebellum është latin për "truri i vogël", edhe përmbajnë më shumë se 50 % prej krejt neuroneve në [[sistemin nervor qendror]]. Cerebellum është i përfshire me plote aspekte e kontrollin e motorikes në trup.
'''Truri i vogël''' - Cerebellum është latin për "truri i vogël", edhe përmbajnë më shumë se 50 % prej krejt neuroneve në [[sistemin nervor qendror]]. Cerebellum është i përfshire me plote aspekte e kontrollin e motorikes në trup. <ref>{{citation|last=Hodos|first=William|chapter= Evolution of Cerebellum|title=Encyclopedia of Neuroscience|publisher=Springer|date=2009|pages=1240–1243|doi=10.1007/978-3-540-29678-2_3124|isbn=978-3-540-23735-8}}</ref><ref>{{cite journal | vauthors = Wolf U, Rapoport MJ, Schweizer TA | title = Evaluating the affective component of the cerebellar cognitive affective syndrome | journal = Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences | volume = 21 | issue = 3 | pages = 245–53 | year = 2009 | pmid = 19776302 | doi = 10.1176/jnp.2009.21.3.245 }}</ref><ref name="Fine">{{cite journal | vauthors = Fine EJ, Ionita CC, Lohr L | title = The history of the development of the cerebellar examination | journal = Seminars in Neurology | volume = 22 | issue = 4 | pages = 375–84 | date = December 2002 | pmid = 12539058 | doi = 10.1055/s-2002-36759 }}</ref>
 
== Informacion ==
Truri i vogël është i vendosur në pjesën zverkore të kafkës. Me dallim nga palca e kurrizit dhe ajo e zgjatur, masa e përhime në trurin e vogël është e vendosur në periferi, duke formuar cipën e tij, kurse masa e bardhë shtrihet në brendi dhe ka formë të drurit të degëzuar. Në sipërfaqen e vet cipa trunore ka një numër të madh të rrudhave me renditje paralele. Truri i vogël është qendër e drejtpeshimit, lëvizjes dhe koordinimit të punës së muskujve.
 
Truri i vogël është i zhvilluar më së miri te gjitarët që i kanë aftësitë e jashtëzakonshme fizike (vrapuesit, notuesit , fluturuesit).
 
== Shih edhe ==
* [[Truri]]
 
== Referimet ==
 
[[Kategoria:Anatomi]]
Anonymous user

Menyja e navigimit