Ndryshimi mes inspektimeve të "Muhamet Kyçyku"

Jump to navigation Jump to search
557 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Katragjyshi zhvendosi faqen Muhamet Çami - Kyçyku tek Muhamet Kyçyku)
'''Muhamet Kyçyku''' i njohur edhe si '''Muhamet Çami''' (1784-1844) është një ndër poetët bejtexhinj më të njohur. dheVepra njëherite konsiderohettij sikryesore pikëkalimështë Erveheja e shkruar më 1820 por e botuar vetëm më 1888 nga vargu[[Jani Vreto]]. Burimi i vjetërvariantit poetik atëtë Ervehesë së Kyçykut është "Tûtî-nâme"-ja persiane (Rrëfenja e një papagalli) e [[RilindjaZijaudin ShqiptareNakshabi|rilindasZijaudin shqiptarNakshabit]] (Ziyâ'uddîn Nakhshabî), e frymëzuar nga origjinali sanskritisht [[Shukasaptati]].
 
== Jeta dhe karriera ==
Muhamet Kyçyku lindi në [[Konispoli|Konispol]] në 9 korrik të vitit [[1784]], po nuk dimë shumë për fëmijërinë e tij të hershme. Ai studioi për teologji njëmbëdhjetë vjet në Kairo, më pas u kthye në fshatin e lindjes dhe shërbeu si hoxhë deri kur vdiq më 1844.<ref name="Elsie">{{cite book|author1=Robert Elsie|authorlink1=Robert Elsie|title=Albanian Literature: A Short History|date=2005|publisher=I.B.Taurus|isbn=1-84511-031-5|page=41}}</ref>
 
Kyçyku ka qenë autor më prodhimtar në krahasim me të tjerët. Ai ka shkruar në dialektin e tij çam dhe, me sa duket, ka qenë i pari autor shqiptar që është marrë me poemën e gjatë.<ref name="Elsie"/>
Muhamet Kyçyku lindi në [[Konispoli|Konispol]] në 9 korrik të vitit [[1784]], po nuk dimë shumë për fëmijërinë e tij të hershme. Kemi njohuri të mëvonshme për studimet në [[Egjipt]], të cilat zgjatën 11 vjet ku edhe u njoh me një numër të madh bashkëkombësish që punonin dhe jetonin atje. Me të kryer studimet teologjike u kthye në fshatin e lindjes dhe u vu në shërbim të fesë si imam.
 
Vepra kryesore e Kyçykut është "[[Erveheja, Muhamet Çami - Kyçyku|Erveheja]]", që është edhe hapi i parë voluminoz i bejtexhinjve, por mendohet se "Jusufi dhe Zylihaja" është më e mbushur në pikëpamjen e përshkrimit të ngjarjes e sidomos pasqyrimi i pasioneve të Zylihasë është shumë i bukur.
Anonymous user

Menyja e navigimit