Dallime mes rishikimeve të "Çeta e profetëve"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Vepra ==
U botua falë ndihmës së kardinalit [[Gregor Barbarigu]] (të cilit i kushtohet vepra). "Çeta e Profetëve" është vepra e parë origjinale në gjuhën shqipe (për shkak të censurës u desh të përkthehej edhe Italisht). Përmbajta e veprës së Pjetër Bogdanit është shumë e gjerë, aty shkrihen natyrshëm teologjia e filozofia krishtere, [[poetika]], [[Retorik|retorika]], [[poezia]] dhe [[Proza poetike|proza]]. Ai e botoi këtë vepër me ndihmen e kardinalit Barabdigu.
 
=== Struktura e veprës ===
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve