Ndryshimi mes inspektimeve të "Muhamet Kyçyku"

Jump to navigation Jump to search
U kthye versioni 2045763 i bërë nga Sejko (diskutimet)
(U kthye versioni 2045763 i bërë nga Sejko (diskutimet))
Etiketa: Undo
'''Muhamet Kyçyku''' i njohur edhe si '''Muhamet Çami''' (1784-1844) ka qenë hoxhë dhe ndër [[bejtexhinjtë]] më të njohur, autor i dy poemave fetare. Vepra e tij kryesore është [[Erveheja]] e shkruar më 1820 por e botuar vetëm më 1888.
 
== BiografiaJeta dhe karriera ==
LindiMuhamet Kyçyku lindi në [[Konispoli|Konispol]] në 9 korrik të vitit [[1784]], po nuk dimë shumë për fëmijërinë e tij të hershme. Studjoi për teologji njëmbëdhjetë vjet në al-Az'har në Kairo,<ref name="Norris">{{citation|url=https://books.google.com/books?id=RGmzir-ITtUC&pg=PA180&lpg=PA180&dq=dalip+frasheri&source=bl&ots=wbCpXnxsp9&sig=pYviWF6DeaQlZXCKBpdd3awxpHE&hl=en&sa=X&sqi=2&ved=0CDYQ6AEwB2oVChMIoevz1qbRyAIVhDM-Ch0bxwZp#v=onepage&q=dalip%20frasheri&f=false|author=Harry Thirlwal Norris|pages=211|title=Islam in the Balkans: Religion and Society Between Europe and the Arab World|location=Columbia, S.C|publisher=University of South Carolina Press|year=1993|isbn=9780872499775|oclc=28067651}}</ref> më pas u kthye në fshatin e lindjes dhe shërbeu si hoxhë deri kur vdiq më 1844.<ref name="Elsie">{{cite book|author1=Robert Elsie|authorlink1=Robert Elsie|title=Albanian Literature: A Short History|date=2005|publisher=I.B.Taurus|isbn=1-84511-031-5|pages=41-42}}</ref><ref name=":ElsieR">{{Cite journal|last=Elsie|first=Robert|date=1992|title=Albanian Literature in the Moslem Tradition: Eighteenth and Early Nineteenth Century Albanian Writing in Arabic Script|trans-title=Literatura shqipe në traditën islame: Gjuha shqipe me gërma arabe gjatë shekullit të 18të dhe 19të|url=http://www.elsie.de/pdf/articles/A1992MoslemTradition_LiteraturaShqipeTraditenIslame.pdf|journal=Oriens|publisher=Brill|volume=33|pages=287-306|via=}}</ref>
 
Kyçyku ka qenë autor më prodhimtar në krahasim me të tjerët. Ka shkruar në dialektin e tij çam dhe, me sa duket, ka qenë i pari autor shqiptar që është marrë me poemën e gjatë.<ref name="Elsie"/> Është i njohur për dy poemat me subjekt dhe motive fetare: "Erveheja" dhe "Jusufi dhe Zylihaja".<ref name="Toena"/> Vepra e tij kryesore është [[Erveheja]] e shkruar më 1820, burimi i së cilës është "Tûtî-nâme"-ja persiane (Rrëfenja e një papagalli) e [[Zijaudin Nakshabi|Zijaudin Nakshabit]] (Ziyâ'uddîn Nakhshabî), e frymëzuar nga origjinali sanskritisht [[Shukasaptati]].<ref name="Elsie"/>
 
[[Kategoria:Çamë]]
[[Kategoria:HoxhallarëBiografi shqiptarëshqiptarësh]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Bejtexhinj shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1784]]
[[Kategoria:Vdekje 1844]]
[[Kategoria:PërkthyesPoetë shqiptarë]]
Anonymous user

Menyja e navigimit