Ndryshimi mes inspektimeve të "Nuselala"

Jump to navigation Jump to search
583 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Mustela nivalis -British Wildlife Centre-4.jpg|parapamje|Nuselalë]]
'''Nuselale''' ose '''bukla''',<ref>{{Cite book|title=Fjalor i Gjuhës Shqipe|last=Cipo|first=Kostaq|publisher=Instituti i Shkencavet, Sekcioni i Gjuhës e i Letërsisë|year=1954|isbn=|location=Tiranë|pages=50|authorlink=Kostaq Cipo|last2=Çabej|first2=Eqrem|authorlink2=Eqrem Çabej|last3=Domi|first3=Mahir|authorlink3=Mahir Domi|last4=Myderrizi|first4=Osman|authorlink4=Osman Myderizi|quote=Bukël - Bukla ef, shm. bukla, zool. (Mustela vulgaris) sisor i vogël mishngrënës, me trup hollak, me qime të murme si më të kuq nga sipër e të bardhë nga barku; shumë i shkathët; buklëz, nuse e lalës.}}</ref> ([[Latinish|lat]]. ''Mustela nivalis'') ose ne dialektin e Shqipërisë se mesme Mocebukla është një gjitare me trup te holle me ngjyre ne bezhe ne te kuqe, është me përmasa te vogla deri ne 35 cm gjatësi është një nga predatoret kryesore qe ushqehet me minje.
 
== Referimet ==
<references />
[[Kategoria:Gjitarë]]
[[Kategoria:Fjalë dhe shprehje shqipe]]
992

edits

Menyja e navigimit