Ndryshimi mes inspektimeve të "Kristofor Kolombi"

Jump to navigation Jump to search
1.147 bytes added ,  9 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 93.143.173.208 (diskutimet) në versionin e fundit nga Cyrus noto3at bulaga.
(K)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 93.143.173.208 (diskutimet) në versionin e fundit nga Cyrus noto3at bulaga.)
Etiketa: Rollback
 
[[Skeda:CristobalColon.jpg|parapamje|Kristofor Kolombi [[1451]]-[[1506]] - Portret nga Sebastiano del Piombo (1529-1530)]]
Kristofor Kolumbo otkrio je Ameriku.
'''Kristofor Kolombi''' (it. Cristoforo Colombo, sp. Cristóbal Colón, angl. Christopher Columbus) ; (1451. - 20. мај 1506.) ishte hulumtues dhe tregtar i cili kaloi i pari [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]] dhe zbuloi [[Amerika|Amerikën]] në vitin [[1492]] nën flamurin e [[Kastilës]], [[Spanjë]]. Ai mendonte se [[Toka]] është relativisht e vogël dhe se mundet me anije të arrihet deri në [[Lindja e Largët|Lindje të Largët]] duke lundruar në drejtim të perëndimit. Vleresimi i tij i gabuar rreth madhësisë së [[Tokës]], shkaktoi edhe në llogaritjen e rezervave ushqimore dhe të pijeve për një rrugë kaq të gjatë, vlerësim i cili ka mundur të shkaktojë edhe dështimin e ekspeditës së tij, por për fat të mirë, në rrugë e “pengoi” e papritura për atë kohë, kontinenti i panjohur, [[Amerika]]. Prapë se prapë Kolombi vdiq duke menduar se ka zbuluar rrugën për në [[Indi]] dhe jo kontinentin e ri, Amerikën, kur më vonë e vërtetoi [[Ameriko Vespuçi]], sipas të cilit edhe e mori emrin ky kontinent.
 
== Udhëtimet ==
101

edits

Menyja e navigimit