Dallime mes rishikimeve të "Albawings"

Jump to navigation Jump to search
147 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shpëtim i burimeve 2 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0)
v
[[File:ZA-AWA LLBG 29-07-2016a.jpg|thumb|Avioni Boeing 737-500 i Albawings]]
'''Albawings Sh.p.k''' është një kompani ajrore shqiptare e themeluar në vitin 2015 nga Gentian Kole dhe Dhimitër Tola. Albawings operon momentalisht me tre avion , të lëshuar nga kompania ajrore Blue Panorama. Baza nga ku operon kjo kompani është [[Aeroporti Nënë Tereza]].<ref>{{cite web|url=http://opinion.al/nje-linje-e-re-ajrore-per-ku-do-fluturoje/|title=Nje linje e re ajrore? Per ku do fluturoje?|publisher=Opinion.al|date=5 mars 2016|accessdate=24 tetor 2019}}</ref>
 
Në datë 24 [[qershor]] 2016 [[Autoriteti i Aviacionit Civil]] Shqiptar ka lëshuar Licensën e Operimit për operatorin “Albawings” sh.p.k, për autorizimin e kryerjes së shërbimeve ajrore, transport të pasagjerëve, postës ose ngarkesave për qëllime fitimi.<ref>{{Cite web |url=http://www.aac.gov.al/2016/07/05/vendim-aol-albawings/ |title=Kopje e arkivuar |accessdate=13 shtator 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20161222030521/http://www.aac.gov.al/2016/07/05/vendim-aol-albawings/ |archivedate=22 dhjetor 2016 |url-status=dead }}</ref>
 
==Flota Ajrore==
 
Kompania ajrore momentalisht operon me një [[Boeing 737-500]] (ZA-AWA),dhe dy [[Boeing 737-400]] (ZA-AWB) (ZA-ALB) të përshtatshëm për fluturime të shkurtra drejt Europës e kryesisht [[Italisë]], si destinacion kryesor.<ref>{{Cite web |url=http://albawings.com/web/about/ |title=Kopje e arkivuar |accessdate=13 shtator 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20160916123243/http://albawings.com/web/about/ |archivedate=16 shtator 2016 |url-status=dead }}</ref>
 
<center>
!
|}
</center>
</center><ref>http://opinion.al/nje-linje-e-re-ajrore-per-ku-do-fluturoje/</ref>
 
==Referimet==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Kompani|Shqipëri]]

Menyja e lëvizjeve