Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Idlir Azizaj"

18 bytes removed ,  3 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: '''Idlir Azizaj''' (lindur më 21 korrik 1970Vlorë) është një shkrimtar dhe përkthyes shqiptar. == Jetëshkrimi == Azizaj kreu studimet e para në Univers...)
 
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Në vitin 2006 mori gradën Master 2 në filozofi, me punimin "Uliksi, gramafoni që këndon heshtjen", studim mbi James Joyce-n, në Université Paris 8, Francë.
 
Autor dhe përkthyes, aiAzizaj ka botuar vëllimin me poezi "Syri në mur", që është botuar fundi2010 në një vëllim dygjuhësh në SHBA nga ÇC.C. Marimbo Press.
 
Azizaj veçanërisht është i njohur me përkthimin e "Uliksit"JamesXhejms Joyce-tXhoisit, për të cilin ka marrë dhe Pendën e argjendtëArgjendtë nga [[Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Shqipërisë|Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit]] në vitin 2004.
 
Azizaj është njohur në shtypin letrar për romanet e tij me temë nga shoqëria e sotme dhe për stilin e veçantë në prozë. Më 2011 ka marrë çmimin "Penda e Artë" nga fondacioni [[Mehr Licht]] për esenë më të mirë të vitit. Poezitë dhe dramat e tij janë vënë disa herë në skenë në Francë ku autori jeton dhe punon prej vitesh. Libri "Shekspirotët" është përmbledhja e tij e parë me tregime dhe novela.