Dallime mes rishikimeve të "BobSfungjeri Pantallon-Katrori"

Jump to navigation Jump to search
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''BobSfungjeri Pantallon-Katrori''' ([[angleze]] ''SpongeBob SquarePants'') është një [[seri]] e [[animuar]], e famshme amerikane e shfaqur në [[Nickelodeon]], dhe Nicktoons. Seria u krijua nga Stephen Hillenburg. Në [[Shqipëri]] transmetohet nga [[Bang Bang]] dhe [[Çufo]].
 
== Rreth serisë==
SfungjerBob PantallonKatrori është prodhuar nga kanali i fëmijëve Amerikan Nickelodeon, në të cilën kjo seri paraqitet që nga korriku i vitit 1999.
Bob Sfungjeri Pantallona-Katrori dhe autorët të serisë jeton në Bikini Bottom, pikërisht në [[Oqeani Paqësor]]. Është rreth 25 vjet. Shtëpia e tij është një ananas. Fqinjët e tij janë Patriku dhe Skuidourdi. Punon në nje restorant më emrin ''Krusty Krab'' si kuzhinier me Skuiduordin, qe është kamerier ose arkëtar. Patriku, miku i tij më i mirë, nuk është shumë inteligjent, nuk bën asnjë punë, dhe rrinë në shtëpinë e tij, duke shikuar televizion dhe duke ngrënë. Bob Sfungjeri ka dhe një shok tjetër, Geri që është një kërmill, jeton së bashku më Bob Sfungjerin në ananas, në shtëpinë e tij. Punëdhënësi i tij është Zoti Krabs ose zoti Eugene H. Krabs, njeri inteligjent, por edhe koprrac. Sendi është një ketër që jeton poshtë detit dhe është shoqe e Bob Sfungjerit. Njëri nga armiqtë të Bob Sfungjeri Pantallona-katrorit dhe të Zotit Krabs është Sheldon Planktoni i cili kërkon formulën sekrete të KrabbyPatty, një lloj [[hamburgeri]].
 
Filmi i parë i SfungjerBob-it me titull "''[[The Spongebob Squarepants Movie]]''" u lirua më 19 nëntor 2004 në kinematë amerikane. Ne fillim te vitit 2015 pritet qe te del edhe nje film tjeter me titull "''SpongeBob SquarePants 2''" gjithashtu i producuar nga Nickelodeon dhe [[Paramount Animation]].
 
Në Nickelodeon gjithashtu shpesh një degë e SpongeBob SquarePants vrapoi gjatë pauzave komerciale: horoskop juaj me Squidward (Astrologjia me Squidward). Ka shenja karaktere të ndryshme zodiakut dhe lexoni horoskop para.
 
Më 21 korrik 2012, kjo seri ishte ripërtërirë dhe transmetoi sezonin e tij të nëntë, duke filluar me episodin "''[[Pika të skajshme]]''" (ang. Extreme Spots).
== Mosha e Teleshikuesve ==
 
==Karakteret==
Mosha e teleshikuesve është rreth 13 vjet. Por mesazhet qe kalojnë për publikun mund t'i kuptojnë vetem të rriturit.
 
===SfungjerBobi===
== Lidhje të jashtme ==
SfungjerBobi është një sfungjer deti i cili jeton me kërmillin tij Gary, në një ananas të mobiluar plotësisht, me dy dhoma gjumi në qytetin e Bikini Bottom. SfungjerBob-i është aq optimist dhe i sinqertë, por ai zakonisht e merr veten e tij dhe te gjithe te tjeret rreth tij ne telashe.
 
Hobet e Sfungjerbob-it janë peshkimi i kandilit të detit , flluskat dhe karateja. Ai punon në restorant fast-food "''Krusty Krab''" si një kuzhinier jashtëzakonisht i motivuar dhe i talentuar dhe është votuar rregullisht punonjës i muajit. Në testin praktik për ngarje të barkës ai bie çdoherë. Ai është gjithashtu shumë e artistik, ka një imagjinatë të gjallë dhe është i prirur për naivitetin e tij. Ai është i butë dhe i dashur me të gjithë. Të tjerët janë të mërzitur nga sjellja e tij ndonjëherë, sidomos Skuduardi.
 
===Patriku===
Është një yll deti i trashë, ngjyrë rozë dhe që nga fëmijëria e hershme shoku më i mirë SfungjerBob-it. Ai jeton nën një shkëmb me një "antenë" nga kallami në të njëjtën rrugë me Sfungjerbob-in dhe Skuiduardin. I veshur me pantallona të shkurtra jeshile-vjollcë me modelet Havai. Patrick mendon se për të nuk ka punë të duhur keshtu qe kohën e tij e kalon duke parë televizor, në gjumë ose së bashku me Sfungjerbob-in, me të cilin ai ndan edhe preferencën për të peshkuar kandila deti (ang. jellyfishing).
 
===Skuiduardi===
Është një kallamar ngjyrë gri-jeshile, pothuajse gjithmonë i nevrikosur i cili nuk mund ta duroj Sfungjerbob-in. Ai jeton në të njëjtën lagje me Sfungjerbob-in dhe Patrikun. Skuiduardi është ters, sarkastik dhe vetë-tolerues. Ai punon në Krusty Krab dhe urren punën e tij. Zbavitjet e tij ai i gjen në klarinetin e tij, duke pikturuar vetë-portrete, vallëzim modern ose të pushojnë në mbrëmje dhe në fundjavë. Skuiduardi dëshiron të jetë i pasur, i famshëm dhe të ketë flokë mbi kokën e tij, gjithashtu edhe të jetojnë pranë fqinjëve të tjerë jo si SpongeBob dhe Patrick. Armiku i tij është Squilliam Fancyson, por ai është duke u përpjekur me të gjitha mjetet për të bërë përshtypje, pasi që ky ka arritur gjithçka qe Skuiduardi ëndërron.
 
Edhepse Skuiduardi është shumë i egër dhe jo i dashur, Sfungjerbob-i mendon se thellë në zemrën e tij ai është i mirë dhe ka dëshirë të argëtohet.
 
===Z. Krabs===
Z. Krabs është shefi i Sfungjerbob-it dhe pronari i "Krusty Krab", shtëpisë së shijshme të "Krabby Patty". Askush nuk është më krenarë për të se ai. Gjëja e tij e preferuar për të thënë është, "Unë i dua paratë!" Krabs ende ka qindarkën e tij të parë qe e fituar njëherë e një kohë dhe të gjitha kursimet i ka të fshehura në dyshekun të tij. Z. Krabs e adhuron Sfungjerbob-in për shkak se ai është i gatshëm të punojnë me orë të gjata pak pagesë.
 
Krabs ka një rivalitet të vazhdueshëm me Planktonin, pronar i "The Chum Bucket". Krabs është i fiksuar për ta mbajtur formulën e tij sekrete të "Krabby Patty" sigurt nga Planktoni. E vetmja gjë që ka më shumë kontroll mbi Z. Krabs se paratë është vajza e tij adoleshente, Pearl, e cila ndodh që të jetë një balenë.
 
===Plankton===
Plankton është një mikrob i vogël me probleme të madha. Është pronari i restorantit "The Chum Bucket". Objektivi i vetëm i Plankton-it në jetë është për të vjedhur recetën sekrete të Z. Krabs për përgatitjen e "Krabby Patty". Atëherë ai mund të merr klientët e "Krusty Krabs". Plankton nuk di asgjë për përgatitjen e ushqimit dhe si rezultat menu-ja e restorantit te tij (e përbërë kryesisht nga mbeturinat) është e tmerrshme. Plankton rrallë ka një klient. Shoqja e Plankton-it është gruaja e tij kompjuterike: KAREN. Karen përpiqet për ta ndihmuar Plankton-in në planet e tij të poshtëra për të marrë formulën sekrete, por egoja e Plankton-it nuk i lejon atij të ketë sukses. Kjo lloj ju bën të ndiheni keq për djalin e vogël.
 
==Bikini Botom==
Pothuajse të gjitha skenat e serisë janë zhvilluar në fshatin e Bikini Bottom, në të cilën personazhet e serisë të çojë jetën e tyre. Qyteti përbëhet nga disa rrethe dhe territore, numri i banorëve ndryshon nga episodi në episod, 500-50.000 banorë. Qyteti është i vendosur në këmbët e Bikini Atoll - në sipërfaqe mund te shihet vetëm një ishull i vogël,i cili tregohet për shembull kur ndryshon kohën e ditës.
 
Paradoksi është natyra dhe klima në Bikini Bottom. Edhe pse qyteti është nën ujë, ka plazhe me ujë (Goo Laguna), re (në formën e luleve), zjarri, shi dhe madje edhe borë.
 
==Sezonat==
{| class="wikitable"
|-
! Sezoni !! Episodi !! Transmetimi ne SHBA
|-
| Sezoni 1 || 20 (41) || 1. Maj 1999 - 8. prill 2000
|-
| Sezoni 2 || 20 (39) || 26. tetor 2000 - 26. korrik 2003
|-
| Sezoni 3 || 20 (37) || 5. tetor 2001 - 11. tetor 2004
|-
| Sezoni 4 || 20 (38) || 6. Maj 2005 - 24. korrik 2007
|-
| Sezoni 5 || 20 (41) || 19. shkurt 2007 - 19. korrik 2009
|-
| Sezoni 6 || 26 (48) || 3. Mars 2008 bis 5. korrik 2010
|-
| Sezoni 7 || 26 (50) || 19. korrik 2009 - 11. korrik 2011
|-
| Sezoni 8 || 26 (47) || 26. Mars 2011 - 23. nëntor 2012
|-
| Sezoni 9 || 26 || prej 21. korrik 2012
|}
 
==Referimet==
* [http://www.nick.com Nickelodeon]
* [http://www.nick.com/shows/spongebob_squarepants/index.html Faqja zyrtare të SpongeBob SquarePants]

Menyja e lëvizjeve