Jump to content

Arti figurativ: Dallime mes rishikimesh

1.509 bytes added ,  4 vjet më parë
Removed redirect to Historia e arteve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
Flladimi zhvendosi faqen Arti figurativ tek Historia e arteve
 
Removed redirect to Historia e arteve
Etiketa: Hoqi ridrejtimin
Rreshti 1:
[[Skeda:Pieter Bruegel the Elder- The Harvesters - Google Art Project.jpg|thumb|Pieter Bruegel the Elder (1565) ''The Harvesters'']]
#RIDREJTO [[Historia e arteve]]
[[Skeda:The Fighting Temeraire, JMW Turner, National Gallery.jpg|thumb|J. M. W. Turner (1839) ''The Fighting Temeraire'']]
[[Skeda:Monet - Regen bei Eretat.jpg|thumb|Claude Monet (1886) ''Rain at Eretat'']]
'''Arti figurativ''' i njohur ndonjëherë edhe si '''figurativizëm''', përshkruan [[Arti|vepra arti]] (veçanërisht piktura dhe skulptura) të cilat shihet qartë se rrjedhin nga burimet e sendeve apo gjërave të vërteta dhe në këtë mënyrë është është edhe reprezentativ (përfaqësues). Termi në fjalë është shpesh në kontrast me artin abstrakt : Që nga ardhja e artit abstrakt, termi figurativ është përdorur për t'iu referuar çdo forme të artit modern që mban referenca të forta në botën reale. <ref>
{{Cito web|url=http://www.tate.org.uk/collections/glossary/definition.jspentryId=104|archiveurl=http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20120203094030/http://www.tate.org.uk/collections/glossary/definition.jsp?entryId=104|archivedate=3 February 2012|title=Glossary:Figurative|last=Tate|language=en|accessdate=21 October 2012}}</ref> </blockquote> Arti figurativ nuk është sinonim i pikturës së figurave (arti që përfaqëson figurën njerëzore), megjithëse figurat njerëzore dhe shtazore janë subjekte të shpeshta.
 
== Shiko gjithashtu ==
 
* [[Arti abstrakt]]
* [[Ilustrimi]]
* [[Arti narrativ]]
* [[Arti neofigurativ]]
 
== Referenca ==
{{Reflist}}