Dallime mes rishikimeve të "Arti figurativ"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (added Category:Arte using HotCat)
No edit summary
[[Skeda:The Fighting Temeraire, JMW Turner, National Gallery.jpg|thumb|J. M. W. Turner (1839) ''The Fighting Temeraire'']]
[[Skeda:Monet - Regen bei Eretat.jpg|thumb|Claude Monet (1886) ''Rain at Eretat'']]
'''Arti figurativ''' i njohur ndonjëherë edhe si '''figurativizëm''', përshkruan [[Arti|vepra arti]] (veçanërisht piktura dhe skulptura) të cilat shihet qartë se rrjedhin nga burimet e sendeve apo gjërave të vërteta dhe në këtë mënyrë është është edhe reprezentativ (përfaqësues). Termi në fjalë është shpesh në kontrast me artin abstrakt : Që nga ardhjaparaqitja e artit abstrakt, termi figurativ është përdorur për t'iu referuar çdo forme të artit modern që mban referenca të forta në botën reale. <ref>
{{Cito web|url=http://www.tate.org.uk/collections/glossary/definition.jspentryId=104|archiveurl=http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20120203094030/http://www.tate.org.uk/collections/glossary/definition.jsp?entryId=104|archivedate=3 February 2012|title=Glossary:Figurative|last=Tate|language=en|accessdate=21 October 2012}}</ref> </blockquote> Arti figurativ nuk është sinonim i pikturës së figurave (arti që përfaqëson figurën njerëzore), megjithëse figurat njerëzore dhe shtazore janë subjekte të shpeshta.
 

Menyja e lëvizjeve