Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Iluzionet optike"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
| universiteti = Universiteti"Marin Barleti"
}}
 
* Shih [[Iluzioni optik]]
 
 
'''Iluzionet optike''' janë perceptime të deformuara apo të shtrembëruara të realitetit që tërheq në mënyrë të veҫantë vëmendjen tonë. Me fjalë të tjera, iluzioni është një konceptim dhe keqinterpretim I stimujve të jashtëm sensorë, duke u dhënë atyre një kuptim tjetër. Studuesit theksojnë se përgjithësisht, ne mund të dallojmë tre grupe iluzionesh: